ردیاب خودرو چیست و چگونه استفاده می‌شود؟

ردیاب خودرو | توضیح جامع نصب انواع ردیاب خودرو | ردیاب خودرو ویگو

ردیاب خودرو | توضیح جامع نصب انواع ردیاب خودرو | ردیاب خودرو ویگو

همانطور که می‌دانید در دنیای امروز، استفاده از انواع ردیاب و gps امری ضروری است. استفاده از این وسایل موجب می‌شود امنیت وسایل نقلیه بیش از پیش افزایش یابد. شاید برخی از شما هنوز با این وسیله کارآمد آشنا نباشید. برای دریافت آگاهی بیشتر از کارایی و نحوه عملکرد این وسیله ما را تا انتهای متن همراهی کنید. ما را در سایت ردیاب خودرو ویگو همراهی کنید تا شما را با اطلاعات کاملی در رابطه با مراحل نصب انواع ردیاب خودرو و راه‌اندازی آن‌ها آشنا کنیم.

ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب های مبتنی بر سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) دستگاه های قابل حملی هستند که به مدیران و والدین و صاحبان وسایل نقلیه اجازه می دهد تا اتومبیل و کامیون های خود را نظارت و ردیابی کنند. ردیاب های GPS زمان واقعی (Real-Time) قابلیت ارایه اطلاعات سرعت و موقعیت خودرو را به صورت آنی و لحظه ای دارند.

در حالی که مدل های ارزان قیمت تر این اطلاعات را در خود ذخیره می کنند تا کاربر بتواند در زمان دیگری به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. با برخی از ردیاب های خودرو GPS حتی شما می تواند هشدارهای آنلاین را تنظیم کنید تا هر زمان که راننده از سرعت تعیین شده یا محدوده منطقه تعیین شده خارج شد به کاربر هشدار دهد.

ردیاب GPS چگونه کار می کند؟

ردیاب GPS، برای تعیین مکان یک دستگاه گیرنده GPS از یک شبکه ماهواره ای که به طور خاص برای همین منظور طراحی شده است استفاده می کند. در حقیقت سیستم ردیاب GPS از فرایندی استفاده می کند که به آن “محاسبات سه گوشه ای” یا Trilateration گفته می شود که بر اساس آن تعیین موقعیت فیزیکی دستگاه ردیاب GPS با توجه به فاصله دستگاه از سه ماهواره GPS که در مدار زمین قرار دارند انجام می شود.

این دقیقاً همان تکنولوژی است که در ردیابی که داخل اتومبیل شما نصب می شود استفاده می گردد. تفاوت بین یک سیستم ردیابی GPS و یک سیستم ناوبری خودرو این است که سیستم ناوبری خودرو موقعیت مکانی و مسیرهای رانندگی را در اختیار شما قرار می هد. در حالی که یک ردیاب موقعیت های مکانی که در آنجا رانندگی کرده اید را ذخیره می کند یا موقعیت مکانی فعلی شما را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می دهد.

نحوه کار GPS در تعیین موقعیت مکانی به وسیله دستگاه‌های GPS خودرو

هنگامی که یک ردیاب ماشین GPS قابلیت ارایه موقعیت مکانی خود را دارد، آن ردیاب معمولاً دقیقاً از همان تکنولوژی استفاده می کند که شما در تلفن همراه برای صحبت کردن یا اتصال به اینترنت استفاده می کنید. به همین دلیل است که در برخی از ردیاب های ماشین شما علاوه بر هزینه اولیه که برای تهیه و نصب دستگاه صرف می کنید یک هزینه هم ماهیانه برای اینترنت و همچنین تماس با ردیاب پرداخت می کنید.

چرا از دستگاه ردیاب ماشین استفاده می کنیم؟

هدف اصلی یک ردیاب GPS خودرو این است که به شما همیشه از وضعیت خودرو اطلاع دهد و این اطلاعات می تواند دارای قابلیت ها و سناریوهای مختلف و مفیدی برای کاربر باشد. به عنوان مثال اگر اتومبیل شما به سرقت رفته باشد و قبل از سرقت شما یک دستگاه ردیاب GPS در آن نصب کرده باشید به راحتی می توانید با پلیس تماس بگیرید و موقعیت دقیق خودرو خود را گزارش دهید.

یکی از کاربردهایی که ردیاب خودرو GPS می تواند داشته باشد، کمک به والدین برای کنترل رفت و آمدهای فرزندان نوجوانشان است. به طوری که با نصب صحیح این دستگاه در اتومبیل فرزند، هر لحظه که والدین اراده کنند می توانند به صورت آنی در همان لحظه از موقعیت خودرو و همچنین مکان ها و مسیرهایی که فرزندشان رفت و آمد داشته است و حتی از اینکه از سرعت مجاز تخلف کرده اند یا خیر، مطلع شوند. دستگاه ردیاب خودرو برای مدیران ناوگان های حمل و نقل مانند شرکت های ترانزیت یا شرکت های مسافربری نیز بسیار سودمند و قابل استفاده است.

برخی از شرکت ها از این تکنولوژی برای محاسبه دقیق مقدار هزینه خدمات بر اساس مسافت و زمانی که خودرو طی میکند استفاده می کنند. برخی از شرکتها نیز برای هماهنگی بین اجزاء ناوگان حمل و نقل خود از تکنولوژی GPS استفاده می کنند. اگر یکی از دغدغه های شما همیشه این است که اتومبیل تان الان کجا هست یا اینکه قبلاً کجا بوده است، شما نیاز به یک دستگاه ردیاب خودرو دارید. تنها نکته این است که اکثر این ردیابها نیاز به خدمات موبایلی دارند تا اطلاعات مکانی واقعی را به شما ارائه دهند.

ردیاب خودرو | توضیح جامع نصب انواع ردیاب خودرو | ردیاب خودرو ویگو

چگونه از یک دستگاه ردیاب GPS ماشین استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از یک دستگاه ردیاب GPS در خودرو معمولاً بسیار آسان است، اما نحوه استفاده بسته به نوع دستگاه ردیاب متفاوت می باشد. یکی از تفاوت های اصلی منبع تغذیه ردیاب ها است، اما از این لحاظ هم کاربر می تواند قبل از خرید دستگاه ردیاب به دفترچه راهنمای دستگاه توجه کند تا از نوع تغذیه دستگاه مطلع شود.

برخی از ردیاب های GPS خودرو به صورت سوکتی طراحی و تولید می شوند که به راحتی می توان دستگاه را در زیر داشبورد و در قسمت پای راننده نصب کرد. مزیت این نوع از ردیاب های GPS این است که مستقیماً از طریق کانکتور به منبع تغذیه متصل می شوند. بعضی دیگر از ردیاب های خودرو GPS طوری طراحی شده اند که برای برقدار شدن داخل قسمت فندک سیگار اتومبیل قرار می گیرند.

این نوع از ردیاب ها نیز به آسانی قابل نصب و استفاده هستند. اما برخی از آنها حتی زمانی که اتومبیل خاموش است از برق باتری اتومبیل استفاده می کنند که در این حالت باید شما دستگاه را از اتومبیل جدا کنید تا باتری اتومبیل آسیب نبیند. بعضی از ردیاب های خودرو GPS هم توسط باتری خود دستگاه تغذیه می شوند، به این معنی که این ردیاب را تقریباً در هر قسمتی از اتومبیل می توان قرار داد و استفاده کرد.

از آنجایی که این ردیاب ها منبع تغذیه جداگانه ای ندارند باید هر چند وقت یکبار آنها را برداشت و باطریشان را شارژ مجدد کرد. هنگامی که دستگاه ردیاب GPS را در خودروتان نصب کردید شما می توانید توسط نرم افزارهایی که روی تلفن همراه هوشمند یا تبلت یا رایانه خود نصب کرده اید، هر لحظه موقعیت مکانی و وضعیت خودرو خود را مشاهده کنید.

مجموعه ردیاب خودرو ویگو از دهه ۸۰ تاسیس و درزمینه های الکترونیک ، ردیاب و رهیاب‌های ماهواره ای با نشان ثبت شده E-WIGO آغاز به کار نموده که در سال ۱۳۹۰ به احداث فاز اول بومی سازی سرورهای پایش اقدام و در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ بروز رسانی نموده و هم اکنون با استفاده از نظرات کاربران و شرکت های حمل و نقل و شرکت های منعقد شده اقدام به طراحی سرورهای پایشی parallel TCP/IP نموده که با دریافت مجوز های مربوطه از ارگانها ، وزارت خانه ها و استانداردهای زیربط توانسته به درجه نخست منطقه ای دست یابد ، که حاصل تلاشهای این مجموعه منجر به رضایت کاربران و عقد قرارداد با شرکت های عام و خاص و ارگانهای دولتی و نیمه دولتی انجامید که از جمله افتخارات مجموعه ویگو میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با متخصصین ما در مجموعه ردیاب و جی پی اس خودرو ویگو در ارتباط باشید.